Tuesday, April 26, 2016

Dinamo a cedat greu, dar Steaua CSM EximBank merge în semifinale

Steaua CSM EximBank este cea de-a doua semifinalistă a Ligii Naționale. Echipa antrenată de Claudiu Fometescu s-a impus cu 77-79 (12-31, 19-17, 25-11, 21-20) în cel de-al patrulea meci al seriei cu Dinamo, stabilind astfel scorul final la general, 3-1.

Oaspeții au început excelent partida, adjudecându-ți primul sfert cu un categoric 12-31, iar soarta întâlnitii părea decisă. Până la pauza mare, când tabela a indicat 31-48, nu s-a schimbat nimic, dar, la reluare, dinamoviștii au făcut un tur de forță, reușind un parțial de 25-11. Astfel, sfertul al patrulea a fost unul foarte disputat.

Cu 47 de secunde înainte de expirarea timpului regulamentar, gazdele s-au aflat în avantaj la 77-76, dar băieții lui Aleksandar Todorov și-au pierdut concentrarea pe final, iar Nikola Malesevic a pus ultimele puncte pe tabelă, asigurând victoria alor săi.

Steaua CSM EximBank va da piept în semifinale cu BC Mureș, formație care a dispus la zero de SCM Craiova.