Tuesday, April 19, 2016

FOTO | Play-off | U-Banca Transilvania - CSU Atlassib 85-77

U-Banca Transilvania a câștigt primul meci din cadrul sferturilor Ligii Naționale, dispunând pe teren propriu de CSU Atlassib cu scorul de 85-77 (30-15, 25-17, 11-25, 19-20).

Gazdele au fost pe val în debutul partidei, reușind un run de 11-0, pentru a-și adjudeca primul sfert la 30-15. La reluare, jocul a curs tot în favoarea echipei antrenate de Marcel Țenter, care s-a distanțat la 55-29 până în minutul 19, diferența de 29 de puncte fiind cea mai mare înregistrată pe tabela de marcaj de-a lungul partidei.

După pauza mare, sibienii au arătat o altă față și după un adevărat tur de forță s-au apropiat la 69-66 la mijlocul sfertului al patrulea. Clujenii s-au trezit din pumni și au gestionat inteligent finalul întâlnirii, nelăsând să le scape printre degete o victorie care la un moment dat părea că o vor obține fără nici o emoție.

Al doilea meci al seriei dintre U-Banca Transilvania și CSU Atlassib va avea loc miercuri, 20 aprilie, cu începere de la ora 19:45, în Sala Sporturilor "Horia Demian".

U-Banca Transilvania: Dykes 17, Todic 13, Pasalic 11, Adamovic 9, Torok 9, Zigernovic 8, Kalnichenko 7, Guțoaia 5, Baciu 4, Kuti 2.

CSU Atlassib: Popa Calotă 15, Hardy 14, Paul 10, Gilbert 9, Mijajlovic 9, Lalovic 9, Cioacătă 2.