Thursday, April 21, 2016

FOTO | Play-off | U-Banca Transilvania - CSU Atlassib 72-67

U-Banca Transilvania s-a impus și în al doilea meci din sferturile Ligii Naționale, disputat pe teren propriu în fața formației CSU Atlassib, scor 72-67 (21-19, 12-15, 18-10, 21-23).

La pauza mare tabela a indicat 33-34 în favoarea sibienilor, dar la revenirea de la vestiare gazdele au preluat conducerea jocului, realizând un parțial de 18-10 care a făcut ca în minutul 30 tabela să îndice 51-44. În debutul sfertului al patrulea echipa antrenată de Marcel Țenter s-a desprins chiar la 14 puncte, la 58-44, dar oaspeții au revenit spectaculos în meci.

Cu câteva secunde rămase de joc, oaspeții s-au apropiat de 68-66 și confruntarea din "Horia Demian" era deschisă oricărui rezultat. Octavian Popa Calotă a ratat însă 3 din cele 4 libere de care a beneficiat, în timp ce Kyndakk Dykes și Miroslav Todic au fost preciși de la linia de pedeapsă, trecând 4 puncte izbăvitoare în contul alor lor.

U-Banca Transilvania: Dykes 14, Pasalic 13, Torok 12, Adamovic 11, Zigeranovic 8, Todic 8, Baciu 4, Kuti 2.

CSU Atlassib: Lalovic 25, Popa Calotă 15, Hardy 12, Mijajlovic 10, Gilbert 3, Paul 2.