Sunday, April 3, 2016

Liga Națională | CSU Atlassb - SCM Craiova 78-82

În epilogul etapei cu numătul 31 a Ligii Naționale, SCM Craiova s-a impus pe terenul celor de la CSU Atlassib cu scorul de 78-82 (24-26, 9-17, 26-16, 19-23).

Partida a fost una spectaculoasă, cu răsturnpri de situație. După un prim sfert încheiat la 24-26, cele două formații au ieșit pe rând la rampă în următoarele două secvențe de joc. Astfel, după ce la pauza mare tabela a indicat 33-43 în favoarea oaspeților, sibienii au replicat cu un parțial de 26-16, Cornel Cioacătă înscriind din afara semicercului în minutul 30 pentru 59-59.

Doljenii au început însă în forță sfertul al patrulea, desprinzându-se la 64-75. Gazdele au strâns situația spre finalul partidei, însă nu mai avut timp să schimbe numele învingătoarei.

În urma acestui rezultat, SCM Craiova și-a asigurat abordarea play-off-ului de pe locul 4, CSU Atlassib urmând să se bată cu BC Mureș pe locurile 5-6.

CSU Atassib: Paul 15, Popa Calotă 13, Lalovic 13, Hardy 11, Mijajlovic 9, Cioacătă 9, Păun 4, Gilbert 4.

SCM Craiova: Popescu 25, Johnson 15, Hargrove 8, Bozovic 8, Bureau 7, Popa 7, Negoițescu 6, Micic 4, Djurasovic 2.