Sunday, April 17, 2016

Play-off | CSM Oradea - Phoenix Galați 93-86

La capătul unui meci echilibrat, în care nou promovata Phonix Galați a confirmat forma foarte bună arătată în grupa 7-12, echipa antrenată de Florin Nini a cedat pe terenul celor de la CSM Oradea, scor  93-86 (23-24, 23-16, 25-24, 22-22).

Oaspeții au reușit un prim sfert foarte bun, în care au condus cu 6-12, pentru a și-l adjudeca cu 23-24, dar echipa antrenată de Cristian Achim a replicat cu un parțial de 23-16, astfel că la pauza mare tabela a indicat 46-40.

Repriza a doua a curs în nota de dominare a bihorenilor. Gazdele s-au desprins în mai multe rânduri pe tabelă, dar gălățenii au încercat de fiecare dată să revină. În minutul 38 a fost 88-83, dar Radovan Markovic a înclinat definitiv balanța în favoarea alor săi cu un coș de la mare distanță pentru 91-83.

Al doilea meci al seriei dintre CSM Oradea și Phoenix Galați din cadrul sferturilor Ligii Naționale se va disputa marți cu începere de la ora 19:45, fiind găzduit tot de Sala Sporturilor "Toni Alexe".

CSM Oradea: Markovic 30, Barnette 21, Franklin 15, Lucic 14, Nuhanovic 4, Zupoan 4, Țibîrnă 3.

Phoenix Galați: Pesic 25, Lemyk 22, Bojovic 16, Threatt 7, Rohde 6, Petică 5, Pîrlog 3, Borșa 2.