Sunday, April 24, 2016

Play-off | Dinamo - Steaua CSM EximBank 63-84

După 1-1 la finalul primelor două meciuri ale seriei cu Dinamo din sferturile Ligii Naționale, cei de la Steaua CSM EximBank nu au mai iertat nimic în partida cu numărul trei, în care s-au impus cu 63-84 (11-19, 13-28, 16-22, 23-15).

Echipa antrenată de Claudiu Fometescu a tranșat soarta întâlnirii practic din prima repriză, la capătul căreia tabela a indicat un categoric 24-47. Deși la adăpusutl unui avantaj mai mult decât liniștitor, oaspeții și-au contrinuat reprezentația de forță în partea secundă, astfel că diferența a crescut la nu mai puțin de 29 de puncte până în minutul 30, când a fost 40-69.

Dinamoviștii s-au trezit din pumni și și-au adjudecat sfertul al patrulea, era însă mult prea târziu pentru a mai schimba ceva în meci.

Meciul patru al seriei se va juca marți, cu începere de la ora 18:00.

Dinamo: Babkauskas 16, Dahlman 12, Sulovic 10, Orbeanu 10, Sutalo 7, Paliciuc 6, Marinov 2.

Steaua CSM EximBank: Troupe 17, Malesevic 14, Paul 12, Galdikas 9, Marinovic 8, Amis 6, Nicoară 6, Barac 4, Szijarto 3, Popa 2.