Sunday, April 24, 2016

Play-off | Phoenix Galați - CSM Oradea 98-92

Phoenix Galați prelungește seria cu CSM Oradea din cadrul primului tur al play-off-ului. În meciul trei împotriva bihorenilor, echipa antrenată de Florin Nini a câștigat acasă, în prelungiri, cu 98-92 (13-25, 12-21, 23-22, 23-23, 17-11), iar scorul la general este acum de 2-1.

După ce în prima repriză cele două adversare au dominat fiecare câte un sfert, pentru ca la pauza mare să fie un singur punct diferență, scor 35-36, în partea secundă s-a mers cap la cap. Cu 3 minute înainte de final, la 76-74, Iosif Pîrlog a înscris un coș care părea că a rupt jocul în favoarea alor săi, Jay Threatt punând apoi alte două puncte pe tabelă pentru 81-74, dar oaspeții au reușit să înscrie 7 puncte la rând prin care au împins partida în overtime.

Prelungirile s-au desfășurat după același scenariu. Echipa antrenată de Cristian Achim s-a desprins prima, la 81-86, dar gazdele au replicat cu un run de 10-0 pentru 91-86. Uros Lucic și Silviu Lupusavei au scuturat pe rând plasa coșului de la mare distanță, strângând situația la 93-92, dar ultimul cuvânt l-au avut cei de la Phoenix, care și-au apropiat într-un final victoria.

Următorul meci va avea loc tot la Galați, marți, 26 aprilie, cu începere de la ora 18:00.

Phoenix Galați: Pesic 26, Bojovic 22, Threatt 17, Pîrlog 11, Lemyk 10, Bolobiță 4, Rohde 4, Tresac 4.

CSM Oradea: Barnette 28, Barac 13, Zupan 11, Nuhanovic 11, Lucic 10, Franklin 9, Lupusavei 6, Mandache 2, Pașca 1, Petrișor 1.