Tuesday, April 19, 2016

Play-off | SCM Craiova - BC Mureș 95-98

BC Mureș este singura echipă care a reușit să se impună în deplasare în prima etapă a play-off-ului. Conduși de pe bancă de George Trif, în condițiile în care tehnicianul Szaszgaspar Barnabas nu a putut face deplasarea în Bănie din cauza unor probleme de sănătate, "tigrii" au dispus în prelungiri de SCM Craiova, scor 95-98 (28-21, 21-24, 25-21, 15-23, 6-9).

Gazdele au ar fi putut încheia partida în 40 de minute, însă Aaron Johnson a ratat două libere în ultimele secunde ale timpului regulamentar.

Alhajji Mohammed a fost principalul marcator al oaspeților, fiind autorul a nu mai puțin de 35 de puncte. De cealaltă parte, Darius Hargrove a fost "on fire" la aruncările din afara semicercului, înscriid de 9 ori din 11 încercări de la mare distanț, americanul totalizând în total 35 de puncte.

Al doilea meci al seriei se va juca miercuri, tot la Craiova, cu începere de la ora 18:00.

SCM Craiova: Hargrove 35, Johnson 15, Popa 10, Pilcevic 9, Bozovic 8, Micic 4, Burlacu 2.

BC Mureș: Mohammed 34, Martinic 11, Fraseniuc 11, Jurevicus 11, Lazăr 9, Gajovic 8, Barro 8, Pustahvar 3, Oprea 3.