Sunday, April 17, 2016

Play-off | Steaua CSM EximBank - Dinamo 72-68

În primul meci al seriei din cadrul sferturilor Ligii Naționale, Steaua CSM EximBank a dispus pe teren prorpiu de Dinamo cu 72-69 (21-23, 18-19, 19-14, 14-12).

Partida a fost una extrem de disputată de la un capăt la celălalt al jocului. Oaspeții au început în forță confruntarea din Regimentul de Gardă ”Mihai Viteazul”, debutând cu un run de 0-7, pentru ca la mijlocul sfertului al doilea să se desprindă la 27-38.

Echipa antrenată de Claudiu Fometescu s-a apropiat la 39-42 până la pauza mare, iar la reluare "roș-albaștrii" au condus ostilitățile, fără a se distanța însă prea mult pa tabela de marcaj, astfel că în minutul 30 a fost 58-56.

În debutul sfertului al patulea, gazdele s-au desprins la 66-60, dar formația vizitatoare nu a cedat la luptă și a presat revenirea, reușind să încingă spiritele în ultimele secunde joc, când Karolis Babkauskas a scuturat plasa coșului din afara semicercului pentru 69-68.

Au urmat însă două ratări de la distanță ale lui Marko Sutalo, în timp ce la celălalt panou Marko Marinovic și Porter Troupe au trecut 3 puncte în contul gazdelor de la linia de libere.

1-0 pentru Steaua, iar al doilea meci al seriei va avea loc marți, cu începere de la ora 19:00, tot pe terenul lui Nicoară și compania.

Steaua CSM EximBank: Amis 18, Nicoară 15, Malesevic 12, Marinovic 9, Galdikas 6, Barac 4, Troupe 4, Paul 4.

Dinamo: Sutalo 17, Sulovic 14, Dahlman 10, Babkauskas 9, Orbeanu 7, Marinov 6, Corpodean 3, Balaban 2.