Tuesday, April 19, 2016

Play-off | Steaua CSM EximBank - Dinamo 82-85

Dinamo a egalat situația în seria cu Steaua CSM EximBank din cadrul sferturilor de finală ale Ligii Naționale. Echipa antrenată de Aleksadar Todorov s-a impus în fieful "roș-albaștrilor" cu 82-85 (20-20, 24-21, 23-21, 15-23), iar scorul la general a devenit 1-1.

Meciul a fost unul echilibrat în care gazdele au impus însă ritmul în mare parte a timpului. În sfertul al treilea, băieții lui Claudiu Fometescu s-au desprins chiar la 61-53. Oaspeții au restabilit însă egalitatea la 73-73 și finalul a fost unul disputat.

Cu un minut înainte de ultimul fluier tabela a indicat 82-78, dar Karolis Babkauskas și-a readus echipa în cărți cu  un coș din afara semicercului pentru 82-81, iar ultimul cuvânt al întâlnirii l-a avut Nenad Sulovic. Pivotul sârb a profitat de ratările adversarilor și a realizat două recuperări care i-au facilitat trecerea a încă 4 puncte în contul alor săi, stabilind astfel și rezultatul final.

"Roș-albii" au marcat nu mai puțin de 14 coșuri de la mare distanță,

În prima partidă, Steaua s-a impus la 72-68. Următoarele două partide vor avea loc la sfârșitul săptămânii tot în Polivalentă, dar cu Dinamo în postura de gazdă.

Steaua CSM EximBank: Malesevic 17, Amis 13, Nicoară 13, Troupe 11, Marinovc 8, Barac 8, Paul 7, Szijarto 3, Galdikas 2.

Dinamo: Babkauskas 21, Sutalo 20, Sulovic 17, Marinov 9, Corpodean 7, Orbeanu 6, Dahlman 5.