Monday, April 11, 2016

U-Banca Transilvania este noua câștigătoare a Cupei României

U-Banca Transilvania a cucerit primul trofeu al sezonului. Clujenii au dispus în finala Cupei României by SuperBet de CSM Oradea, chiar în fieful bihorenilor, cu 82-75 (18-14, 18-19, 16-16, 30-26).

Clujenii au început bine partida, desprinzându-se repede la 16-8, pentru a-și adjudeca primul sfert la 18-14. La reluare, gazdele au fost în mână la aruncările de la mare distanță, trecându-și în cont patru astfel de reușite, iar forțele s-au echilibrat, în minutul 15 tabela indicând 26-28.

Echipa antrenată de Marcel Țenter nu a fost de acord cu scenariul impus de adversari și a luat din nou prim planul, intrând în avantaj la cabine, scor 36-33.

La revenirea pe parchet, nici una din cele două formații nu a reușit să bage mingea în coș, astfel că după 4 minute de joc s-a înregistrat un parțial de doar 2-2. Oaspeții au preluat până la urmă inițiativa și s-au distanțat la 43-37, dar bihorenii au întors încă o dată roata, Radovan Markovic înscriind în minutul 28 din afara semicercului pentru 44-46.

La ultima pauză a fost 52-49 și nimic nu era încă decis. Gazdele au început sfertul al patrulea cu un run de 0-8 pentru 52-57 și Sala "Toni Alexe" exalta de bucurie. Oaspeții s-au trezit din letargie și au restabilit egalitatea la 58-58, pentru a se instala apoi confortabil la cârma jocului. Ritmul s-a rupt defintiv în favoarea clujenilor la coșul de trei puncte înscris de Filip Adamovic pentru 68-62.

Orădenii au încercat și imposibilul pentru a amâna fluierul de final și a câștiga secunde care să le dea șansa revenirii, însă nu au făcut decât să amâne verdictul în favoarea adversarilor.

Gazdele au stat foarte prost la capitolul libere, având un procentaj de doar 55% la linia de pedeapsă, cu 17 aruncări transformate din 31.

U-Banca Transilvania: Adamovic 24, Dykes 16, Zigeranovic 13, Pasalic 11, Kuti 8, Baciu 6, Todic 2, Guțoaia 2.

CSM Oradea: Lucic 14, Markovic 13, Franklin 11, Barnette 8, Zupan 7, Țibîrnă 7, Pașca 5, Nuhanovic 4, Nicolescu 1.