Sunday, May 29, 2016

FINALA | BC Mureș - CSM Oradea 72-81

CSM Oradea a preluat din nou conducerea în seria cu BC Mureș din cadrul finalei Ligii Naționale. Echipa antrenată de Cristian Achim s-a impus sâmbătă în fieful "tigrilor" cu 72-81 (17-27, 19-15, 20-23, 16-16) și mai are nevoie de o singură victorie pentru a cuceri titlul național.

Jocul a curs cap-coadă în favoarea oaspeților, care au condus în permanență pe tabela de marcaj, cel mai mare avantaj al bihorenilor fiind de 13 puncte, la 44-57 în minutul 25.

Gazdele au fost aproape de a relansa partida în ultimul minut, când s-au apropiat la 72-74, însă Martin Zeno a stopat avântula dversarilor, trecând 7 puncte la rând în contul alor săi și stabilind astfel rezultatul final.

Scorul la general este acum 2-1 în favoarea orădenilor, iar următorul meci va avea loc luni, cu începere de la ora 20:00, la Târgu-Mureș.

BC Mureș: Martinic 20, Mohammed 14, Gajovic 12, Barro 9, Pustahvar 6, Fraseniuc 4, Lazăr 4, Jurevicus 2, Polyak 1.

CSM Oradea: Zeno 25, Barnette 18, Mandache 12, Franklin 10, Zupa 8, Pașca 6, Lucic 2.