Monday, May 30, 2016

FINALA | BC Mureș - CSM Oradea 79-70

BC Mureș a egalat scorul la general în finala cu CSM Oradea, impunându-se în al patrulea meci al seriei cu bihorenii, disputat în fața propriilor suporteri, cu 79-70 (17-15, 26-14, 15-21, 21-20).

Gazdele au dominat prima repriză, astfel că la pauza mare tabela a indicat 43-29. La reluare, bihorenii au alergat după recuperarea terenului pierdut, dar au reușit să reducă semnificativ din diferență abia la mijlocul sfertului al patrulea, când s-au apropiat la 63-58.

Simțind pericolul, "tigrii" au realizat un run de 8-0 prin care s-au distanțat la 71-58, tranșând soarta întâlnirii.

Astfel, noua campioană a României se va stabili joi, 2 iunie, la Oradea.

BC Mureș: Martinic 18, Gajovic 17, Pustahvar 12, Mohammed 9, Barro 9, Polyak 8, Fraseniuc 5.

CSM Oradea: Barnette 20, Mandache 15, Zupan 13, Franklin 9, Țibîrnă 5, Zeno 4, Lucic 2, Pașca 2.