Monday, May 23, 2016

FINALA | CSM Oradea - BC Mureș 71-77

BC Mureș a egalat situația în seria cu CSM Oradea din finala Ligii Naționale. "Tigrii" s-au impus în meciul al doilea de pe terenul adversarilor cu 71-77 (20-26, 12-18, 23-16, 16-17), ducțând astfel la 1-1 scorul la general.

În prima repriză, bihorenii au avut mari probleme în a marca, având procentaje de doar 35% la aruncările de două puncte și de 24% la aruncările de la mare distanță. De cealaltă parte, oaspeții au înscris la aproape fiecare aruncare la coș. În prim plan s-a aflat Goran Gajovic, care a scuturat de 4 ori plasa din afara semicercului. Astfel, la pauza mare tabela a indicat 32-44.

La reluare, gazdele au făcut însă o demonstrație de forță, reușind un parțial de 12-2 prin care s-au apropiat la 44-46. Gajovic a sunat trezirea pentru ai săi cu specialitatea casei, un coș de trei, și BC Mureș a revenit la cârma jocului, desprinzându-se la 53-60 până în minutul 30.

În ultimul sfert, băieții lui Cristian Achim au alergat în permanență după reducerea diferenței, însă formația vizitatoare nu a mai lăsat garda jos, asigurându-și victoria.

Finala se mută la Târgu-Mureș, unde vor avea loc următoarele două partide, sâmbătă 28 mai, și luni, 30 mai.

CSM Oradea: Barnette 11 (8 recuperări, 5 pase decisive), Zupan 10, Lucic 9, Zeno 8 (8 recuperări, 3 pase decisive), Franklin 8 (3 recuperări, 5 pase decisive), Nuhanovic 8, Pașca 8, Mandache 7, Lupusavei 2.

BC Mureș: Mohammed 20, Gajovic 17, Martinic 16 (2 recuperări, 8 pase decisive), Pustahvar 11 (5 recuperări, 2 pase decisive), Lazăr 6, Fraseniuc 3, Barro 2, Polyak 2.