Saturday, May 21, 2016

FINALA | CSM Oradea - BC Mureș 85-79

CSM Oradea a câștigat primul meci al finalei Ligii Naționale cu BC Mureș, scor 85-79 (25-29, 10-10., 22-18, 28-22).

Partida a fost una echilibrată în care cele două adversare au alternat la conducere, iar în minutul 30 s-a înregistrat egalitate la 57-57.

Balanța a fost înclinată în favoarea gazdelor de Miha Zupan, care, după ce în primele trei sferturi nu a înscris nici un punct, în a patra secvență de joc a trecut în contul alor săi 12 puncte. Cu pivotul slovean în prim-plan, echipa antrenată de Cristian Achim a dominat finalul întâlnirii, debutând cu dreptul în ultimul act al campionatului.

Al doilea meci al finalei se va disputa, luni, cu începere de la ora 20:30, tot la Oradea.

CSM Oradea: Lucic 16, Mandache 15, Zupan 12, Barnette 12 (8 recuperări, 3 pase decisive), Franklin 11 (3 recuperări, 10 pase decisive), Zeno 8, Nuhanovic 5, Țibîrnă 4, Petrișor 2.

BC Mureș: Gajovic 18, Mohammed 16, Martinic 11 (1 recuperare, 7 pase decisive), Fraseniuc 11, Pustahvar 7, Barro 6 (6 recuperări), Lazăr 4, Jurevicus 3, Polyak 3.