Friday, May 20, 2016

Finala mică | Steaua CSM EximBank - U-Banca Transilvania 82-75

Steaua CSM EximBank a făcut primul pas spre cucerirea medaliilor de bronz. În primul meci al finalei mici a Ligii Naționale, echipa din capitală a dispus pe teren propriu de U-Banca Transilvania cu scorul de 82-75 (23-27, 15-12, 26-17, 18-19).

Diferența în favoarea gazdelor s-a făcut în sfertul al treilea, pe care bucureștenii și l-ai adjudecat cu 26-17, pentru a conduce la ultima pauză la 64-56. În ultimul minut, clujenii s-au apropiat la 80-75, însă timpul nu mai era de partea lor, iar Nikola Malesevic a stabilit rezultatul final de la linia de libere.

Partida a doua a seriei va avea loc miercuri, 25 mai, la Cluj-Napoca. Meciul este programat cu începere de la ora 19:00. Se joacă după sistemul două din trei.

Steaua CSM EximBank: Malesevic 18, Amis 16, Marinovic 13, Barac 13, Nicoară 9, Cooper 6, Szijarto 5, Galdikas 2.

U-Banca Transilvania: Dykes 22, Zigeranovic 20, Kalnichenko 12, Guțoaia 6, Adamovic 4, Pasalic 4, Todic 2, Baciu 2, Torok 2.