Wednesday, May 4, 2016

Semifinale M1 | Steaua CSM EximBank - BC Mureș 71-90

BC Mureș a deschis seria cu Steaua CSM EximBank din semifinalele campionatului cu o victorie importantă la Bucureși, scor 71-90 (14-27, 19-20, 26-15, 12-28).

"Tigrii" au început în forță partida și și-au adjudecat primul sfert cu un categoric 14-27, pentru ca până la pauza mare să-și conserve avantajul, fiind 33-47 la intrarea la vestiare.

La reluare, gazdele au avut o răbufnire de orgoliu, reușind un parțial de 26-15 prin care s-au apropiat la 59-62 până în minuutl 30, iar în debutul sfertului al patrulea Porter Troupe a restabilit egalitatea la 62-62 printr-un coș de la mare distanță.

Pustahvar a sunat trezirea pentru ai săi, scuturând și el plasa cu o aruncare din afara semicercului, și oaspeții au revenit la cârma jocului., pornind din nou tăvălugul.

Formația vizitatoare a obținut astfel o victorie care nu lasă loc de nici o interpretare. Următoarea partidă se va disputa vineri, 6 mai, de la ora 18:00.

Steaua CSM EximBank:Troupe 18, Amis 10, Barac 10, Marinovic 10, Cooper 8, Malesevic 7, Paul 4, Nicoară 4.

BC Mureș: Martinic 21, Gajovic 20, Barro 19, Jurevicus 9, Pustahvar 8 , Lazăr 6, Fraseniuc 5, Polyak 2.