Friday, May 6, 2016

Semifinale M2 | CSM Oradea - U-Banca Transilvania 67-61

CSM Oradea conduce cu 2-0 în seria cu U-Banca Transilvania din cadrul semifinalelor Ligii Naționale. Bihorenii au fructificat avantajul terenului propriu, impunându-se în ambele meciuri de pe teren propriu. După victoria la limită de miercuri, scor 72-71, vineri echipa antrenată de Cristiam Achim a câștigat la 67-61 (20-15, 13-18, 21-11, 13-17).

După o primă parte a întâlnirii în care cele două adversare și-au împărțit frățește sferturile, la pauza mare înregistrându-se egalitate la 33-33, la reluare gazdele au realizat un run de 11-0 prin care s-au distanțat la 44-33. Zigeranovic și-a scos echipa din faliment cu două aruncări transformate de la linia de pedeapsă, dar bihorenii nu au cedat inițiativa, astfel că în minutul 30 tabela a indicat 54-44.

Oaspeții au alergat în sfertul al patrulea după reducerea diferenței, însă nu au reușit să se apropie periculos.

CSM Oradea: Barnett 15, Zeno 15, Zupan 9, Franklin 8, Mandache 8, Nuhanovic 7, Pașca 5.

U-Banca Transilvania: Pasalic 14, Todic 11, Adamovic 10, Torok 9, Zigeranovic 6, Kalnichenko 4, Dykes 3, Baciu 2.