Friday, May 6, 2016

Semifinale M2 | Steaua CSM EximBank - BC Mureș 66-78

BC Mureș își continuă demonstrația de forță din play-off-ul Ligii Naționale. "Tigrii" s-au impus și în al doilea meci al seriei din semifinale cu Steaua CSM EximBank, scor 66-78 (16-17, 17-11, 18-25, 15-25), ajungând astfel la cinci victorii la rând în faza eliminatorie a campionatului și luând prima opțiune la calificare în marea finală.

Cu Titus Nicoară în prim-plan, autor a 8 puncte, gazdele au condus cu 16-8 în debutul întâlnirii, dar băieții lui Barnabas Szaszgaspar s-au trezit din letargie și au replicat cu un run de 0-14, desprinzându-se la 16-22 până în minutul 12.

A fost rândul bucureștenilor să întoarcă roata, ei realizând un parțial de 17-6 prin care au intrat
în avantaj la cabine, scor 33-28.

În partea secundă a întâlnirii, jocul a curs într-o singură direcție, spre succesul formației vizitatoare.
Aliaksandr Pustahvar, care nu înscrisese nici un punct în prima repriză, a trecut nu mai puțin de 18 puncte în contul alor săi, oaspeții înscriind câte 25 de puncte în sferturile trei și patru, pentru a se impune la final fără prea mari emoți..

Steaua CSM EximBank: Nicoară 14, Cooper 13, Amis 12, Marinovic 11, Troupe 7, Barac 5, Paul 2, Szijarto 2.

BC Mureș: Martinic 26, Pustahvar 18, Gajovic 11, Fraseniuc 7, Mohammed 7, Polyak 3, Barro 2, Lazăr 2, Jurevicus 2.