Monday, September 19, 2016

Liga Națională: BC Mureș - CSM Oradea 70-76

În reeditarea finalei sezonului precedent, CSM Oradea a dispus în deplasare de BC Mureș cu scorul de 70-76 (25-22, 18-17, 18-22, 9-15). Meciul a contat pentru runda inaugurală a Ligii Naționale.

Partida a fost una extrem de echilibrată, în care cele două adversare au mers cap la cap, nici una nereușind să se desprindă la mai mult de patru puncte până în minutul 30, când s-a registrat egalitate la 61-61.

Bihorenii au reușit până la urmă să rupă ritmul în debutul sfertului al patrulea, realizând un parțial de 2-9 prin care s-au distanțat la 63-70. Până la final, jocul a curs în favoarea campioanei, care a bifat astfel prima victorie stagională.

BC Mureș: Martinic 21 (2 recuperări, 8 pase decisive), Mohammed 14, Kalve 13 (5 recuperări, 1 pasă decisivă), Djapa 8, Barham 7, Lazăr 3.

CSM Oradea: Barnette 21 (11 recuperări, 3 pase decisive), Zeno 15 (5 recuperări, 7 pase decisive), Pasalic 12, Mirkovic 9, Denison 7, Petrișor 7, Țibîrnă 5.