Sunday, October 23, 2016

Liga Națională | CSU Sibiu - U-Banca Transilvania 84-87

Derby-ul Ardealului, disputat în fieful formației CSU Sibiu, s-a încheiat cu victoria oaspeților de la U-Banca Transilvania, scor 84-87 (27-26, 19-15, 20-19, 18-27).

Partida a fost una echilibrată, nici una din cele două adversare nereușind să se desprindă substanțial pe tabelă în prima jumătate de oră. Sibienii au rupt ritmul în finalul sfertului al treilea, când s-au distanțat la 9 lungimi, tabela indicând 66-57 în minutul 29.

După ultima pauză, clujenii s-au trezit din letargie și au replicat cu un run de 0-7 prin care s-au apropiat de la 72-63 la 72-70. Finalul a fost unul încrâncenat, balanța înclinând până la urmă în favoarea echipei antrenate de Mihai Silvășan.

CSU Sibiu: Davis 24 (5 recuperări, 7 pase decisive), Cooper 19 (7 recuperări, 2 pase decisive), Hardy 14, Mijajlovic 10, Popescu 9, Lalovic 8.

U-Banca Transilvania: Dykes 23, Moldoveanu 20, Barro 13 (9 recuperări, 2 pase decisive), Adamovic 10, Rasic 10, Torok 9, Pustozvonov 2.