Sunday, October 23, 2016

Liga Națională | Steaua CSM EximBank - CSM Oradea 90-86

Într-un meci contând pentru etapa cu numărul 5 a Ligii Naționale, Steaua CSM EximBank a dispus pe teren propriu de campioana CSM Oradea cu scorul de 90-86 (26-17, 17-22, 23-25, 24-22).

Prima repriză a fost controlată cap-coadă de către gazde, care s-au aflat în permanență la conducere, cea mai mare diferență de scor fiind de 10 puncte, la 18-8 și 24-14. Bihorenii au artătat o altă față la revenirea de la cabine, începând sfertul al treilea cu un parțial de 6-11 prin care au întors situația de pe tabelă de la 43-39 la 49-50, trecând astfel în premieră în avantaj.

Jocul s-a echilibrat și s-a mers cap la cap până spre final, fiind 79-78 cu 3 minute înainte de expirarea timpului regulamentar. Echipa din capitală a avut însă ultimul cuvânt, asigurându-și în cele din urmă victoria.

Steaua CSM EximBank: Dudzinski 20 (8 recuperări, 2 pase decisive), Runkauskas 18,  Long 10 (4 recuperări, 13 pase decisive), Malesevic 10, Paul 10,Baciu 10, Jevtovic 6, Szijarto 4.

CSM Oradea: Denison 19, Madache 15, Mirkovic 15, Pasalic 13, Comagic 10, Nicoară 6, Nicolescu 4, Pașca 2, Petrișor 2.