Sunday, January 15, 2017

Phoenix Galați trece la limită de SCM Craiova

Într-un meci contând pentru etapa a XVI-a a Ligii Naționale, Phoenix Galați a dispus pe teren propriu de SCM Craiova cu scorul de 83-82 (22-20, 26-26, 20-16, 15-20).

Partida s-a decis în sfertul al patrulea. În minutul 31, tabela indica 71-69, dar gazdele au reușit un parțial de  11-5 prin care s-au distanțat la 82-74. Doljenii s-au trezit din pumni și au replicat cu un run de 0-6 prin care au strâns scorul de 82-80, însă elanul echipei antrenate de Vladimir Vuksanovic s-a stins repede. În final cele două adversare și-au pierdut concentrarea, în ultimele 4 minute de joc s-au pus doar 3 puncte pe tabelă, de la linia de pedeapsă, fluierul de final consemnând astfel victoria la limită a băieților lui Florin Nini.

Phoenix Galați: Gugino 20, Pesic 20, Brandon 14, Bojovic 13, Vlaicu 7, Guțoaia 5, Pîrlog 4.

SCM Craiova: Abrams 21, Hargrove 18, Taylor 18, Bureau 8, Fraseniuc 8, Șolopa 6, Burlacu 3.