Sunday, February 5, 2017

"Terierii" nu mai iartă nimic. Dinamo trece și de campioană

Dinamo a ajuns la a treia victorie consecutivă în Liga Națională și a urcat pe locul 8 în clasament, intrând cu drepturi depline în lupta pentru play-off.

După ce au trecut de SCM Craiova, iar în runda precedentă au ieșit învingători din derby-ul cu Steaua, băieții lui Eugen Ilie au produs în acest weekend un nou șoc, dispunând pe teren propriu de campioana Românei, CSM Oradea, cu scorul de 93-81 (18-25, 22-19, 22-21, 31-16).

Partida a început cât se poate de bine pentru bihoreni, care s-au desprins repede la 2-13, trecându-și în cont primul sfert cu 18-25. Jocul a continuat să curgă în nota de dominare a echipei antrenate de Cristian Achim, însă gazdele nu au cedat nici o secundă la luptă, iar în minutul 22 au trecut pentru prima oară în avantaj, Danilo Tasic înscriind pentru 47-46.

Soarta partidei s-a decis în sfertul al patrulea, pe care "terierii" l-au controlat în mod autoritar. Dinamo a realizat un parțial de 31-16 prin care au obținut o victorie fără drept de apel.

Dinamo: Tasic 21 (11 recuperări, 2 pase decisive), Kljajevic 16, Sutalo 15, Mitchell 13, Dundjerski 10 (8 recuperări, 10 pase decisive, 4 intercepții), Stănescu 7, Orbeanu 6, Ionescu 3, Iîrna 2.

CSM Oradea: Mandache 20, Mirkovic 17, Denison 13, Nicoară 11, Țibîrnă 10, Zeno 5, Pasalic 3, Nicolescu 2.