Wednesday, May 24, 2017

Bronz pentru CSM Oradea

Campioana CSM Oradea încheie pe podium ediția 2016-2017 a Ligii Naționale. Echipa antrenată de Cristian Achim a trecut cu 1-2 la general de CSU Sibiu în finala mică a competiției.

În meciul decisiv, bihorenii și-au adjudecat în extremis victoria la scorul de 71-72 (24-14, 15-21, 17-18, 15-19 ). Băieții lui Dan Fleșeriu au condus chiar și la 36-18 la mijlocul sfertului al doilea, însă bihorenii au replicat cu un parțial de 3-17 prin care s-au apropiat la 39-35 până la pauza mare, iar în partea a doua a întâlnirii jocul a fost unul echilibrat.

Finalul a fost unul interzis cardiacilor. Oaspeții au dat lovitura în ultima secundă a timpului regulamentar, William Franklin înscriind contra cronometru coșul victoriei alor săi.