Friday, May 26, 2017

Titlul revine la Cluj după 6 ani

U-Banca Transilvania este noua campioană a României la baschet maschulin. Echipa antrenată de Mihai Silvășan s-a impus în finala cu Steaua CSM EximBank cu 3-0 la general.

Conducând cu 2-0 după dubla de pe teren propriu, clujenii au câștigat și primul meci disputat în capitală. Partida a fost una extrem de spectaculoasă. După ce oaspeții au condus chiar și la 17 puncte spre sfârșitul sfertului al treilea, scor 33-50, bucureștenii au revenit în forță, apropiindu-se la 8 lumgimi la 60-68.

Băieții lui Mihai Silvășan nu s-au pierdut însă cu firea și au stopat avântul adversarilor, reușind să mărească din nou considerabil diferența de pe tabelă. La adăpostul unui avantaj de 18 puncte, antrenorul clujenilor a trimis în teren în ultimul minut jucătorii mai puțin folosiți, în timp ce banca "alb-negrilor" sărbătorea deja cucerirea trofeului. Rezultat final 61-75 (13-19, 14-13, 12-20, 22-23) și titlul național revine la Cluj după o pauză de 6 ani!

Steaua CSM EximBank: Dudzinski 14, Curry 12, Fraseniuc 10, Makesevic 9, Baciu 6, Falker 5, Runkauskas 5.

U-Banca Transilvania: Barro 16, Moldoveanu 14, Torok 13, Kariniauskas 9, Dykes 9, Adamovic 5, Pustozvonov 5, Kuti 4.