Monday, July 24, 2017

România a câștigat Campionatul European U20, Divizia B!

Echipa națională a României a terminat neînvinsă Campionatul European U20, Divizia B, turneu care a avut loc la Oradea.

În marea finală, echipa antrenată de Tudor Costescu a dispus de Croația cu scorul de 80-67. La pauza mare tabela a indicat 26-33, dar "tricolorii" au întors soarta partidei în favoarea lor în sfertul al treilea, pe care și l-au adjudecat cu un categoric 11-26.

În minutul 35, oaspeții s-au apropiat periculos la 59-57, însă Tudor Gheorghe a stopat avântul adversarilor cu un coș de trei puncte, iar ai noștri s-au distanțat apoi repede la 67-57, pentru a-și asigura un final liniștit.

Pentru România au înscris Cățe 20, Gheorghe 16, Vîrna 15, Nicolescu 10, Popa 6, Kuti 5, Ionescu 4, Diaconescu 2 și Engy Rosenfeld 2.