Saturday, September 30, 2017

BC SCM Timișoara a făcut primul pas spre Final 8-ul Cupei României

În primul meci al dublei dintre SCM Craiova și BC SCM Timișoara din cadrul rundei eliminatorii a Cupei României, echipa de pe Bega s-a impus în Bănie cu scorul de 76-82 (21-20, 20-24, 17-23, 18-15).

Gazdele au condus la 16-10 în minutul 7, dar băieții lui Tudor Costescu au echilibrat balanța până la prima pauză, instalându-se apoi la cârma jocului. De la 21-22 în debutul sfertului al doilea, oaspeții au condus în permanență pe tabela de marcaj, asigurându-și la final un avantaj de 6 puncte.

Principalii marcatori ai bănățenilor au fost Mladen Jeremic și Adrian Diaz, ambii autori a câte 15 puncte. Din tabăra "leilor" s-au mai remarcat Octavian Popa Calotă, cu 11 puncte, 4 recuperări, 5 pase decisive și 4 intercepții, și Ionuț Drăgușin cu 6 puncte și 12 recuperări.

De cealaltă parte, coșgheter a fost Ivan Siriscevic, care a înscris 17 puncte împotriva fostei sale formații. Ultima achiziție a doljenilor, Goran Martinic, nu a evoluat în această partidă.

Returul va avea loc miercuri, 4 octombrie, cu începere de la ora 18:00.

SCM Craiova: Siriscevic 17, Samuels 16, Novak 12, Vîrna 9, Paasoja 7, Orbeanu 7, Kikos 4, Watson 4.

BC SCM Timișoara: Jeremic 15, Diaz 15, Popa Calotă 11, Burdgess 9, Komatina 8, Mijajlovic 7, Drăgușin 6, Păun 6, Tohatan 5.