Thursday, September 21, 2017

CSM Oradea pierde în Bulgaria și păstrează șanse mici la calificare

CSM Oradea a pierdut la scor prima manșă cu BC Balkan Botevgrad din cadrul rundei inaugurale a FIBA Europe Cup, rezultat final 82-66 (17-20, 22-11, 15-22, 28-13). Echipa antrenată de Cristian Achim a cedat la 16 puncte, astfel că recuprarea diferenței în returul de pe teren propriu va fi o misiune extrem de dificilă pentru bihoreni.

Orădenii au început bine partida, adjudecându-și primul sfert la 17-20, cele două adversare alternând apoi la conducerea jocului, astfel că în minutul 30 tabela indica 54-53. Ultima secvență a întâlnirii de la Botevgrad a fost însă una de coșmar pentru CSM, bulgarii reușind un parțial de 28-13 prin care și-au asigurat un avantaj liniștitor în vederea abordării meciului din Arena "Toni Alexe".

Pentru ai noștri au înscris Milosevic 15 (10 recuperări), Zeno 15, Mandache 10, Gajovic 10, Trotter 7, Țibîrnă 5 (6 recuperări, 4 pase decisive), Pasalic 4.

Returul va avea loc pe 27 septembrie, la Oradea. Partida este programată cu începere de la ora 19:00.