Saturday, September 2, 2017

România pierde cu Cehia după o primă repriză bună și un sfert trei slab

România a debutat cu un eșec la EuroBasket 2017. În primul meci din cadrul Grupei C, echipa antrenată de Marcel Țenter a cedat în fața Cehiei cu scorul de 68-83 (22-21, 16-19, 9-22, 21-21).

După un început promițător și o primă repriză per ansamblu bună pentru ai noștri, diferența s-a făcut în favoarea adversarilor în sfertul al treilea, pe care cehii și l-au adjudecat cu un categoric 9-22.

Vlad Moldoveanu a fost principalul marcator al României, el contabilizând 24 de puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive.

De remarcat evoluția lui Radu Paliciuc, care a pus 12 puncte pe tabelă, el înscriind de două ori din spatele semicercului.

Sâmbătă, de la 20:30, România va întâlni Croația.

În celelalte două partide din Grupa C, Croația a trecut de Ungaria cu 67-58, iar Spania a dispus de Muntenegru cu 99-60.

România: Moldoveau 24, Paliciuc 12, Popa Calotă 7, Mandache 5, Baciu 5, Nicolescu 5, Torok 3, Petrisor 3, Nicoară 2, Kuti 1, Cățe 1.