Saturday, September 30, 2017

Troupe și Nicoară, decisivi pentru BCM Pitești în meciul cu BC Mureș

Într-un meci contând pentru faza eliminatrie a Cupei României, BCM Pitești a dispus pe teren propriu de BC Mureș cu 72-63 (20-18, 11-13, 14-21, 27-11). Partida a fost una foarte disputată, cu suspans și răsturnări de situație.

În prima parte a întâlnirii, cele două adversare au mers cap la cap, la pauza mare tabela indicând egalitate la 31-31. La revenirea de la vestiare, oaspeții au luat prim planul, "tigrii" reușind să se desprindă la 43-52 până în minutul 30.

În sfertul al patrulea, pe teren a mai existat însă o singură echipă. Argeșenii au realizat un run de 14-0 prin care au întors scorul la 57-52, băieții lui lui Hristu Șapera sprintând apoi spre victorie.

Principalul marcator al gazdelor a fost, cu 16 puncte, Porter Troupe. Titus Nicoară a terminat în double-digits, cu 15 puncte și 11 recuperări.

Suedezii care au ajuns în urmă cu doar câteva zile sub comanda lui Barnabas Szaszgaspar, au reușit evoluții remarcabile la debutul în baschetul românesc. Dino Pita a fost coșgheterul întâlnirii, el trecându-și în cont 18 puncte, iar Jonathan Person a contabilizat 14 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive. Szabolcs Șanta și-a trecut în cont double-double-ul, cu 12 puncte și 10 recuperări.

Manșa secundă se va juca marți, 3 octombrie, cu începere de la ora 18:00.

BCM Pitești: Troupe 16, Nicoară 15, Russell 13, Kostoski 10, Lazăr 8, Nuutinen 6, Agafonov 4.

BC Mureș: Pita 18, Person 14, Șanta 12, Mijovic 9, Stăncuț 8.