Wednesday, October 4, 2017

38 de puncte ale lui Siriscevic și victoria nu au fost de ajuns pentru SCM Craiova. Timișorenii merg în Final 8

La capătul unui meci în care ambele formații au trecut de borna a o 100 de puncte marcate, BC SCM Timișoara s-a calificat în Final 8-ul Cupei României. SCM Craiova s-a impus pe Bega cu 103-105 (26-23, 31-30, 13-25, 33-27), însă doljenii nu au recuperat diferența de 6 puncte înregistrată în tur.

După ce la pauza mare tabela a indicat 57-53, la revenirea pe parchet, oaspeții au luat prim planul, reușind un parțial de 6-23 prin care s-au desprins la 63-76 până în minutul 22. Bănățenii s-au trezit însă din pumni și au recuperat centimetru cu centimetru trenul pierdut, strângând scorul la 81-82 în prima parte a sfertului al patrulea.

Până la final jocul a curs într-o ușoară notă de dominare a formației vizitatoare, care și-a asigurat victoria, dar nu și diferența necesară pentru a trece în avantaj la scorul la general.

Ivan Siriscevic a fost în zi de grație, croatul înscriind nu mai puțin de 38 de puncte.

BC SCM Timișoara: Jeremic 26, Burdgess 16, Popa Calotă 14, Diaz 13, Mijajlovic 12, Komatina 12, Drăgușin 12, Tohatan 1.

SCM Craiova: Sirsicevic 38, Novak 23, Kikos 12, Samuels 10, Vîrna 7, Paasoja 5, Watson 4, Berceanu 4, Orbeanu 2.