Tuesday, October 3, 2017

BCM Pitești s-a calificat în Final 8-ul Cupei României

BCM Pitești este prima echipă care li se alătură în Final 8-ul Cupei României celor patru formații calificate din oficiu la turneul final, U-Banca Transilvania, Steaua CSM EximBank, CSM Oradea și CSU Sibiu.

Echipa antrenată de Hristu Șapera a abordat partida din "junglă" cu BC Mureș la adăpostul unui avantaj de 9 puncte în urma victoriei obținute în tur la 72-63.

Gazdele au avut o evoluție entuziasmantă în prima repriză, în care au condus chiar și la 17 puncte, dar după pauza mare argeșenii au arătat o altă față, instalându-se la cârma jocului.

"Tigrii" au obținut victoria, scor 73-72 (17-14, 23-16, 15-18, 18-24), dar oaspeții sunt cei care merg în faza următoare.

BC Mureș: Pita 18, Mijovic 13 (9 recuperări, 2 pase decisive), Person 12 (6 recuperări, 9 pase decisive), Șanta 10, Stăncuț 8, Ștef 6, Mladenovic 6.

BCM Pitești: Agafonov 21 (7 recuperări), Troupe 14, Russell 12, Kostoski (6 recuperări, 9 pase decisive), Corpodean 7, Nicoară 4, Nuutinen 3, Lazăr 2, Ciotlăuș 2.