Saturday, October 7, 2017

CSU Sibiu se impune la limită la Oradea

CSU Sibiu a obținut în extremis victoria în partida din deplasare cu CSM Oradea, încheiată la scorul de 72-73 (22-19, 15-15, 19-14, 16-25).

Prima repriză din Arena "Toni Alexe" a fost una echilibrată, dar de-a lungul căreia jocul a curs ușor în favoarea gazdelor, care s-au desprins în mai multe rânduri, cel mai mare avantaj al echipei antrenate de Cristian Achim fiind de 8 puncte. Sibienii au revenit însă de fiecare în meci, astfel că la intrarea la vestiare tabela a indicat 37-34 și nimic nu era încă decis.

La revenirea pe parchet, bihorenii au dominat mai autoritar, reușind să se distanțeze la 50-40 până în minutul 27, iar la ultima pauză s-a înregistrat scorul de 56-48. Oaspeții nu au renunțat la luptă și în sfertul al patrulea au întors soarta întâlnirii. Trupa lui Dan Fleșeriu a încheiat partida cu un run de 0-7, de la 72-66 CSM nemaireușind să înscrie. Punctele victoriei au fost marcate de Monyea Pratt, care a transformat două libere, stabilind rezultatul final.

Pratt a fost aproape de un triple double. Americanul a contabilizat 13 puncte, 9 recuperări și 9 pase decisive.

CSM Oradea: Milosevic 16 (8 recuperări, 2 pase decisive), Pasalic 15, Mandache 13, Gajovic 12 (6 recuperări, 4 pase decisive), Trotter 7 (3 recuperări, 4 pase decisive), Valeika 6, Țibîrnă 2, Stamenkovic 1.

CSU Sibiu: Capers 24, Laser 16, Pratt 13 (9 recuperări, 9 pase decisive), Riley 10, Cooper 8 (10 recuperări, 2 pase decisive), Paliciuc 2.