Friday, October 6, 2017

Debut cu dreptul pentru campioană. BCM Pitești pierde clar la Cluj

În partida inaugurală a noului sezon a Ligii Naționale, U-Banca Transilvania a dispus pe teren propriu de BCM Pitești cu scorul de 85-58 (19-19, 21-10, 18-19, 27-10).

După un prim sfert echilibrat, încheiat la egalitate, 19-19, gazdele au luat prim planul, distanțându-se la 40-29 până la pauza mare. La reluare, argeșenii au turat motoarele în încercarea de recuperare a diferenței, însă nu au reușit să se apropie la mai mult de 6 lungimi, tabela indicând 49-44 în minutul 28. În ultima parte a întâlnirii, echipa antrenată de Mihai Silvășan a trecut din nou la cârma jocului, avantajul campioanei crescând în ritm alert până la fluierul de final.

U-Banca Transilvania: Sakic 21, Kromah 14, Watson 10, Olah 9, Kuti 8, Kalnichenko 5, Barro 5, Gray 4, Torok 4.

BCM Pitești: Troupe 19, Agafonov 12, Russell 10, Kostoski 6, Nicoară 4, Lazăr 4, Ciotlăuș 3.