Monday, October 9, 2017

Phoenix trece de BC Mureș în prima etapă a Ligii Naționale

Phoenix Galați a debutat cu dreptul în noua ediție a Ligii Naționale. Echipa de pe Dunere a dispus pe teren propriu de BC Mureș cu scorul de 87-81 (19-19, 22-25, 23-23, 23-14).

Oaspeții au condus chiar și la 10 puncte, tabela indicând 31-41 la mijlocul sfertului al doilea, iar jocul a curs per ansamblu în favoarea "tigrilor". Băieții lui Florin Nini au schimbat însă soarta întâlnirii în ultimele minute ale partidei. De la 78-78, gazdele au luat prim-planul, reușind un parțial de 9-3 prin care și-au apropiat victoria.

Marko Pavlovic a fost MVP-ul meciului pivotul celor de la Phoenix realizând un double-double cu cifre impresionante, 21 de puncte și nu mai puțin de 15 recuperări.

De cealaltă parte, Deven Mitchell a debutat pentru BC Mureș. Cu 29 de puncte, americanul a fost prinipalul marcator al jocului.

Phoenix Galați: Rundles 25 (5x3), Pavlovic 21, Miller 13, White 12, Gugino 11, Petrișor 5.

BC Mureș: Mitchell 29, Person 13, Borșa 11, Mijovic 10, Șanta 8, Pita 6, Mladenovic 4.