Saturday, November 11, 2017

BC Mureș întrerupe seria victoriilor timișorenilor

Într-un meci contând pentru etapa cu numărul 6 a Ligii Naționale, BC Mureș a dispus pe teren propriu de BC SCM Timișoara cu scorul de 81-75 (24-24, 24-12, 13-25, 20-14). Echipe de pe Bega își întrerupe seria de 4 victorii consecutive, în timp ce "tigrii" au obținut primul succes după eșecurile la rând din precedentele trei runde.

În debutul sfertului al treilea, gazdele au condus chiar și la 14 puncte, cea mai mare diferență înregistrată pe tabelă de-a lungul întâlnirii, fiind 50-36 în minutul 31. Bănățenii au revenit însă spectaculos în meci, reușind să stabilească egalitatea până la ultima pauză, când a fost 61-61.

Băieții lui Barnabas Szaszgaspar nu s-au pierdut însă cu firea și pe final au revenit la cârma jocului, adjudecându-și victoria.

BC Mureș: Pita 27, Mladenovic 12, Mijovic 12, Person 10, Borșa 8, Șteff 6, Șanta 4, Stăncuț 2.

BC SCM Timișoara: Komatina 18, Jeremic 13, Diaz 11, Mijajlovic 11, Popa Calotă 7, Drăgușin 6, Gheorghe 4, Păun 3, Burdgess 2.