Saturday, November 4, 2017

CSM Oradea pierde la Galați după un meci controlat de Phoenix

Formația Phoenix Galați este probabil cea mai mar surpriză a debutului noii ediții a Ligii Naționale. Echipa antrenată de Florin Nini a obținut cea de-a patra victorie din cinci posibile, trecând sămbătă seara pe teren propriu de CSM Oradea, scor 89-86 (24-18, 27-21, 27-28, 11-19).

Deși au avut ceva emoții pe final, gazdele s-au impus mai clar decât o indică rezultatul final, jocul fiind în marea lui majoritate la discreția gălățenilor.

Bihorenii au condus 11-15 în debutul întâlnirii, însă Phoenix și-a trecut în cont sfertul inaugural la 24-18, pentru ca la pauza mare tabela să indice 51-39. În repriza secundă, trupa lui Cristian Achim a arătat o altă față, revenind spectaculos în meci. Astfel, finalul a fost unul strâns, însă gazdele nu au lăsat să le scape printre degete o victorie pe care au avut-o aproape toată partida în buzunar.

Phoenix Galați: Hadzifezovic 26, Rundles 25, Gugino 15, Miller 8, Pavlovic 6, Măciucă 5, White 4.

CSM Oradea: Mandache 24, Gajovic 19, Trotter 14, Milosevic 13, Pasalic 6, Valeika 5, Țibîrnă 4, Stamenkovic 1.