Monday, November 6, 2017

Steaua pierde în prelungiri la Craiova

În prologul etapei a V-a a Ligii Naționale, SCM Craiova a dispus în prelungiri de Steaua CSM EximBank, scor 102-99 (24-20, 22-28, 21-23, 20-16, 15-12).

Partida a fost una extrem de disputată, în care cele două adversare au alternat la conducere, fără a se desprinde însă decisiv. La mijlocul sfertului al treilea, de la 56-56, bucureștenii au reușit un run de 0-10, astfel că în minutul 27 tabela indica 56-66 în favoarea oaspeților, cea mai mare diferență înregistrată de-o parte sau de cealaltă.

Goran Martinic și-a scos însă echipa din faliment cu o reușită de la mare distanță și partida s-a relansat. În debutul sfertului al patrulea, doljenii au întors roata, realizând un parțial de 14-0 prin care au dus scorul de la 67-74 la 81-74.

A fost rândul formației din capitală să revină în joc, iar un three point play al lui Pavel Marinov a împins partida în overtime la 87-87. În repriza suplimentară, băieții lui Yoram Hadar au părut mai siguri și mai stăpâni, iar ultimul fluier a consemnat succesul gazdelor.

În urma acestui rezultat, cele două formații au aceeași linie de clasaement, cu câte trei victorii și două înfrângeri.

SCM Craiova: Martinic 34, Siriscevic 33, Aleksandrov 15, Paasoja 8, Samuels 5, Vîrna 4, Orbeanu 3.

Steaua CSM EximBank: Taylor 20, Marinov 18, Zekovic 17, Runkauskas 16, Boone 10, Fraseniuc 9, Baciu 6, Lapornik 3.