Saturday, December 2, 2017

Thriller la Cluj. CSM Oradea recuperează 17 puncte, dar U-BT se impune în extremis la o lungime

U-Banca Transilvania a câștigat derby-ul cu CSM Oradea, disputat sâmbătă seara la Cluj, scor 83-82 (27-25, 25-17, 18-14, 13-26).

Gazdele au dominat clar primele trei părți ale întâlnirii, desprinzându-se chiar la 17 puncte la mijlocul sfertului al treilea, când tabela a indicat un categoric 63-46.

La ultima pauză a fost 70-56 și soarta partidei părea decisă, dar bihorenii au revenit spectaculos în cea de-a patra secvență. Echipa antrenată de Cristian Achim a reușit un parțial de 9-23 prin care au restabilit egalitatea la 79-79, pentru a trece apoi în avantaj. Cu 11 secunde rămase de joc, Nemanja Milosevic a mers la linia de pedeapsă, transformând una din cele două libere de care a beneficiat pentri 81-82. Giordan Watson a înscris însă coșul izbăvitor pentru ai săi, stabilind rezultatul final, 83-82.

U-Banca Transilvania: Watson 22, Kromah 18, Drungilas 11, Sakic 11, Barro 8, Torok 5, Gray 3, Kalnichenko 2.

CSM Oradea: Milosevic 21, Trotter 14, Valeika 10, Pasalic 9, Stamenkovic 7, Gajovic 5, Nicolescu 7, Țibîrnă 5.