Thursday, January 4, 2018

CSU Sibiu a condus cu 17-0 în debutul jocului cu CSM Oradea

În primul meci din 2018, CSU Sibiu a trecut de CSM Oradea cu scorul de 83-76 (24-14, 18-20, 19-24, 21-18). Cu excepția unei egalități la 64-64, sibienii au condus în permanență pe tabela de marcaj, cea mai mare diferență înregistrată fiind de 17 puncte.

Gazdele au început ca o furtună partida, realizând un run incredibil de 17-0. Bogdan Nicolescu și-a scos echipa din faliment cu un coș din afara semicercului și bihorenii au intrat în meci, replicând cu un parțial de 8-14 prin care s-au apropiat la 25-14 până la prima pauză.

Partida s-a echilibrat, iar la intrarea la vestiare tabela a indicat 43-34. La reluare, bihorenii au avut o nouă răbufnire și în minutul 31 au egalat la 64-64. Trupa lui Dan Fleșeriu nu a fost însă de acord cu scenariul impus de adversari și a preluat din nou inițiativa, jocul curgând în favoarea sibienilor până la final.

CSU Sibiu: Pratt 22, Dragoste 14, Davis 11, Kinnard 11, Laser 11, Paliciuc 6, Popescu 5, Cooper 3.

CSM Oradea: Richard 17, Gajovic 16, Pasalic 13, Trotter 12, Mandache 6, Milosevic 4, Nicolescu 3, Valeika 3, Țibîrnă 2.