Sunday, January 14, 2018

CSU Sibiu trece de BC SCM Timișoara. Triple-double pentru Pratt

Într-un meci din cadrul etapei a XIV-a a Ligii Naționale, CSU Sibiu a dispus pe teren propriu de BC SCM Timișoara cu scorul de 81-73 (16-13, 16-17, 25-18, 24-25).

Echipa antrenată de Dan Fleșeriu a trecut pentru prima oară în avantaj în minutul 3 și cu excepția unui 16-17 nu a mai cedat conducerea pe tabelă. S-a înregistrat egalitate în mai multe rânduri până la mijlocul sfertului al treilea, la 42-42. Până la ultima pauză gazdele s-au desprins la 57-48, pentru ca mai apoi să se distanțeze chiar la 17 puncte, fiind 72-55 în minutul 35.

Bănățenii au terminat în forță partida, cu un parțial de 9-18, care nu a făcut însă decât să stabilească rezultatul final al întâlnirii.

Monyea Pratt a fost MVP-ul partidei. El a realizat triple-double-ul cu 14 puncte, 12 recuperări și 10 pase decisive.

CSU Sibiu: Laser 18, Kinnard 17, Pratt 14, Dragoste 11, Davis 9, Paliciuc 4, Popescu, Cooper 4.

BC SCM Timișoara: Popa Calotă 21, Jeremic 14, Mijajlovic 14, Diaz 8, Drăgușin 6, Gheorghe 4, Burdgess 2, Tohatan 2, Komatina 2.