Sunday, January 28, 2018

CSU Sibiu trece de BCM Pitești. Argeșenii au înscris doar 7 puncte în sfertul 3

CSU Sibiu a obținut cea de-a 12-a victorie în actuala ediție a Ligii Naționale, echipa antrenată de Dan Fleșeriu dispunând pe teren propriu de BCM Pitești cu scorul de 79-71 (19-18, 20-27, 20-7, 20-19).

Jocul a curs în favoarea oaspeților în prima parte a întâlnirii, la pauza mare argeșenii conducând cu 39-45. Gazdele au început în forță sfertul al treilea, reușind un run de 15-0 prin care s-au desprins la
54-45 până în minutul 25.

Instalați confortabil la cârma meciului, sibienii nu au mai cedat inițiativa și au sprintat spre victorie.

In etapa viitoare, ambele formații au programate partide cu unele din codașele clasamentului. CSU Sibiu va întâlni în deplasare Timba Timișoara, în timp ce BCM Pitești va primi vizita celor de la Dinamo.

CSU Sibiu: Laser 20, Pratt 15, Paliciuc 12, Dragoste 10, Davis 10, Cooper 6, Kinnard 5, Popescu 1.

BCM Pitești: Troupe 17, Agafonov 14, Kostoski 14, Russell 13, Nicoară 8, Nuutinen 2.