Wednesday, January 10, 2018

SCM Craiova trece de Phoenix. Martinic, din nou aproape de un triple-double

Phoenix Galați nu se regăsește în Liga Națională. Echipa antrenată de Florin Nini a disputat miercuri restanța din etapa a XI-a cu SCM Craiova, cedând pe terenul doljenilor cu scorul de 93-84 (28-22, 14-25, 28-18, 23-19). Este al patrulea eșec consecutiv pentru Phoenix, care în urma acestui rezultat a ajuns la o linie de clasament cu șase victorii și șase înfrângeri.

Partida a fost una cu mai multe răsturnări de situație. Craiovenii au condus cu 20-10 în debutul întâlnirii, dar oaspeții au revenit în joc și au restabilit egalitatea la 30-30, pentru a reuși să se distanțeze apoi până în minutul 26 la 52-63.

A fost rândul gazdelor să întoarcă scorul, SCM realizând un parțial de 18-2, care a făcut ca la finele sfertului al treilea tabela să indice 70-65. În ultimele minute ale meciului jocul a curs într-o singură direcție, nemai punându-se problema învingătoarei.

Goran Martinic a fost din nou aproape de un triple-double. Muntenegreanul a contabilizat 22 de puncte, 7 recuperări și 13 pase decisive.

SCM Craiova: Martinic 22, Siriscevic 21, Samuels 20, Aleksandrov 16, Vîrna 6, Berceanu 4, Kikos 2, Paasoja 2.

Phoenix Galați: Gugino 24, Hadzifezovic 17, Miller 13, Sabău 12, Andrei 7, Kalve 6, Pavlovic 5.