Thursday, January 4, 2018

Victorie dramatică pentru U-BT la Pitești

Într-un meci contând pentru etapa a XII-a a Ligii Naționale, U-Banca Transilvania a dispus la limită de BCM Pitești, scor 81-82 (30-20, 21-20, 9-24, 21-18).

În prima jumătate a întâlnirii, argeșenii au condus ostilitățile, astfel că la intrarea la vestiare tabela a indicat 51-40. La revenirea pe parchet, echipa antrenată de Mihai Silvășan a arătat o altă față și în minutul 25 a egalat în premieră la 56-56, pentru ca până la ultima pauză să conducă la 60-64.

În sfertul al patrulea, gazdele au revenit la cârma jocului, desprinzându-se la 78-72, dar clujenii au revenit din nou în meci, iar astfel că în ultimele secunde s-a înregistrat egalitate la 81-81. După un fault al lui Troupe la Sakic, croatul a mers la linia de pedeapsă, transormând o liberă din cele două de care a beneficiat pentru victoria în extremis a campioanei.

BCM Pitești: Agafonov 20, Troupe 19, Kostoski 15, Nicoară 12, Russell 8, Ciotlăuș 5, Nuutinen 2.

U-Banca Transilvania: Sakic 24, Barro 15, Drungilas 14, Watson 12, Kromah 10, Kalnicenko 5, Kuti 2.