Sunday, February 11, 2018

BC SCM Timișoara se califică în semifinalele Cupei după 3 reprize de prelungiri

La capătul unei partide dramatice, decisă după trei reprize suplimentare, BC SCM Timișoara a dispus de CSU Sibiu cu scorul de 101-103 (13-27, 26-22, 20-18, 19-11, 10-10, 10-10, 3-5), bănățenii calificându-se în careul de ași al Cupei României.

În prima parte a întâlnirii pe teren a existat o singură echipă. Bănățenii au controlat autoritar jocul și s-au desprins la un incredibil 13-29 până în minutul 11. Marcel Davis a sunat trezirea pentru ai săi cu un coș din afara semicercului pentru 16-29 și băieții lui Dan Fleșeriu au redus considerabil din diferență, apropiindu-se la 33-38. Două reușite de la mare distanță ale lui Igor Mijajlovic din finalul sfertului al doilea a tăiat puțin din avântul adversarilor, astfel că la pauza mare tabela a indicat 39-49 în favoarea "leilor" din Banat.

La reluare, sibienii și-au continuat ascensiunea și au ajuns la doar o posesie de timișoreni, scor 59-61, dar Octavian Popa Calotă a trecut 6 puncte la rând în contul alor săi, astfel că în minutul 30 formația de pe Bega era din nou în pole-position, conducând cu 59-67.

În ultimul sfert, "vulturii" au forțat din nou și în minutul 36 au restabilit egalitatea la 74-74, pentru prima oară de la 2-2 în debutul întâlnirii. Jocul s-a echilibrat și într-un final pe muchie de cuțit,  Monyea Pratt a trimis partida în overtime de la linia de pedeapsă, transformând două libere pentru 79-79.

Prima repriză de prelungiri a fost una extrem de disputată. Cu 4 secunde înainte de expirarea celor 5 minute suplimentare, Chris Cooper a beneficiat de două libere. Americanul nu a reușit să transforme prima aruncare, iar la cea de-a doua a riscat totul, a ratat, tot el a recuperat și a bagat mingea în coș pentru 88-88, forțând un nou extra time.

În a 7-a parte a meciului, sibienii au rămas fără Paliciuc și Dragoste, care au părăsit terenul cu câte cinci greșeli personale, și după pierderea celor doi oameni de bază nu și-au mai găsit ritmul, iar trupa lui Tudor Costescu s-a agățat cu ultimele puteri de victoria izbăvitoare.

Partida a avut nu mai puțin de nouă jucători eliminați pentru cumului de greșeli personale. Foștii jucători ai sibienilor, Octavian Popa Calotă și Igor Mijajlovic au înscris împreună 59 de puncte din totalul timișorenilor.

CSU Sibiu: Pratt 18, Cooper 17, Paliciuc 16, Laser 14, Dragoste 13, Davis 10, Kinnard 9, Popescu 4.

BC SCM Timișoara: Popa Calotă 31, Mijajlovic 28, Komatina 11, Burdgess 9, Drăgușin 8, Diaz 8, Jeremic 8.

În semifinale, BC SCM Timișoara se va duela cu învingătoarea partidei dintre U-Banca Transilvania și BCM Pitești.