Monday, February 12, 2018

CSM Oradea, prima finalistă a Cupei României

CSM Oradea a câștigat semifinala cu Steaua CSM EximBank și s-a calificat în ultimul act al Cupeu României. Echipa antrenată de Cristian Achim s-a impus în meciul disputat la Sfântu Gheorghe cu scorul de 71-65 (19-19, 19-20, 15-14, 19-13).

În debutul meciului cele două adversare au alternat la conducere, fiind 6-0 în minutul 2 și 8-16 în minutul 8, dar primul sfert s-a încheiat la egalitate, 19-19. Forțele s-au echilibrat și s-a mers cap la cap până la ultima pauză, când tabela a indicat 52-52. Bihorenii au început în forță sfertul al patrulea, cu două reușite din afara semicercului pentru 52-58, dar formația din capitală a revenit și cu fix un minut înainte de expirarea timpului regulamentar a condus cu 64-65.

Bucureștenii și-au pierdut însă concentrarea pe final și s-au întrecut în greșeli și ratări, astfel că ultimul cuvânt le-a aparținut bihorenilor care și-au apropiat victoria cu un run de 7-0.

CSM Oradea: Richard 18, Pasalic 12, Mandache 10, Valeika 8, Nicolescu 8, Gajovic 6, Țibîrnă 5, Kariniauskas 2, Denison 2.

Steaua CSM EximBank: Baciu 17, Marinov 17, Taylor 13, Zekovic 5, Runkauskas 5, Fraseniuc 4, Darwiche 2, Lapornik 2.