Tuesday, February 13, 2018

Cupa rămâne la Cluj! U-Banca Transilvania câștigă finala cu CSM Oradea

Finala Cupei României dintre CSM Oradea și U-Banca Transilvania s-a încheiat cu victoria clujenilor, scor 61-64 (23-25, 11-12, 19-14, 8-13).

Echipa antrenată de Mihai Silvășan a început în forță partida, desprinzându-se repede la 6-22, dar bihorenii s-au trezit din pumni și au restabilit egalitatea la 25-25 în minutul 11.

Sfertul secund a continuat în ușoara notă de dominare a "alb-negrilor", dar după pauza mare băieții lui Cristian Achim au avut o nouă răbufnire și s-au distanțat la 49-41, pentru ca în minutul 30 tabela să indice 53-51.

În ultima parte a întâlnirii orădenii au ratat 7 aruncări de la mare distanță, inclusiv pe cea care ar fi putut trimite meciul în prelungiri.
U-Banca Transilvania câștigă astfel pentru a treia oară la rând trofeul.

CSM Oradea: Richard 18, Pasalic 14, Mandache 9, Kariniauskas 7, Nicolescu 7, Gajovic 4, Țibîrnă 2.

U-Banca Transilvania: Sakic 14, Watson 14, Kuti 13, Barro 10, Kromah 6, Kalnichenko 4, Torok 3.