Sunday, February 11, 2018

U-BT completează careul de ași al Cupei României

În ultimul sfert de finală al Final 8-ului Cupei României, U-Banca Transilvania a dispus de BCM Pitești cu scorul de 66-74 (16-20, 14-19, 17-18, 19-17).

După o primă repriză în care argeșenii au condus cu 5-1 și 14-10, dar echipa antrenată de Mihai Silvășan a revenit de fiecare dată, nepermițându-le adversarilor să se distanțeze mai periculos, iar de la 28-28 echilibrul s-a rupt definitiv, clujenii desprinzându-se la 30-39 până la pauza mare.

În partea a doua a întâlnirii, campioana României și deținătoarea Cupei a condus autoritar jocul, astfel că în minutul 31 tabela a indicat 47-61. Până la final nu s-a mai pus problema câștigătoarei, iar U-Banca Transilvania este ultima formație calificată în semifinalele competiției.

BCM Pitești: Agafonov 19, Russell 14, Troupe 14, Ciotlăuș 6, Nuutinen 5, Corpodean 4, Lazăr 2.

U-Banca Transilvania: Lapornik 17, Drungilas 13, Kuti 9, Barro 9, Sakic 7, Rasic 6, Kalnichenko 5, Watson 4, Kromah 4.

În semifinale, clujenii vor da piept cu BC SCM Timișoara.