Thursday, February 1, 2018

Victorie la Craiova pentru CSM Oradea. Denison a debutat pentru bihoreni

În prologul etapei a XVII-a a Ligii Naționale, CSM Oradea a dispus în deplasare de SCM Craiova cu scorul de 88-90 (25-25, 21-31, 19-19, 23-14).

Gazdele au condus cu 25-17 în debutul întâlnirii, însă bihorenii au restabilit egalitatea la 25-25 până în minutul 10, continându-și turul de forță în sfertul al doilea, astfel că la pauza mare tabela a indicat 46-57.

La reluare, tot echipe antrenată de Cristian Achim a condus ostilitățile, astfel că diferența a crescut la 15 lungimi, fiind 61-76 în minutul 27. Doljenii s-au trezit din pumni și au recuperat centimetru cu cetimetru terenul pierdut, apropiindu-se la 88-89, însă timpul nu mai era de partea lor, iar Muhames Pasalic a stabilit rezultatul final de la linia de libere.

În ciuda victoriei, oaspeții au fost total ieșiți din mână la aruncările de la mare distanță, reușind să înscrie de doar 6 ori din afara semicercului din 24 de încercări. La aruncările de două puncte au avut însă procentaj de reușită de 71%.

Sean Denison a jucat primul meci alături de bihoreni de la revenirea la CSM. Pivotul canadian a mai jucat pentru echipa din Oradea în sezoanele 2013-2014 și 2016-2017.

SCM Craiova: Siriscevic 18, Aleksandrov 15, Samuels 15, Martinic 12, Kikos 12, Vîrna 6, Reed 4, Orbeanu 3, Paasoja 2.

CSM Oradea: Richard 18,  Kariniauskas 17, Denison 12, Gajovic 9, Mandache 8, Nicolescu 7, Valeika 6, Țibîrnă 6, Pasalic 5, Ionescu 2.